Кафедра тарихы

2014 жылдың қыркүйек айында университет құрылымының өзгеруіне байланысты "Менеджмент" кафедрасы "Маркетинг"кафедрасымен біріктірілді. Жаңадан құрылған кафедра "Менеджмент және маркетинг" атауын алып, қазіргі уақытта "басқару және бизнес" Жоғары Мектебінің "экономика және қаржы"факультетінің құрамына кірді.

Қазіргі уақытта кафедраны ҚазХТИ түлегі-э.ғ. к., доцент Айдаров тофик аға-Балаевич басқарады.

Кафедрада үш білім беру бағдарламасы - 6в04120 "Менеджмент", 6в041650 "мемлекеттік және жергілікті басқару", 6в04160 "Маркетинг", сондай – ақ магистратураның екі білім беру бағдарламасы-7м04120" Менеджмент", 7м04160"Маркетинг" бойынша бакалаврлар дайындалады.

Жаңа ұжымның құрамына кірген кафедралардың әрқайсысының өзіндік жарқын тарихы бар.

Алғашқылардың бірі болып инженерлік-экономикалық факультетте қазіргі "Маркетинг" кафедрасының негізін қалаушы болып табылатын "Экономика және кәсіпкерлік"кафедрасы ұйымдастырылды.

1996 жылдан бастап кафедра нарықтық экономика үшін жаңа "Маркетинг" мамандығы бойынша кадрлар даярлауды қатар жүзеге асыра бастады, оның ашылуы сыртқы орта талаптарынан туындады, сәйкесінше кафедра 2003 жылы дәл осындай мамандық атауын алды. "Маркетинг" кафедрасын әр жылдары Э. ғ. д. Бейсенова м. у., э. ғ. к. Баймұханбетова Э. Е., Э. ғ. к., доцент Қыдырова Ж. Ш. басқарды.

"Менеджмент" кафедрасы 1996 жылы "экономика, өндірісті ұйымдастыру және жоспарлау"кафедрасының негізінде құрылды. 2000 жылы кафедра "Экономика"кафедрасының құрамына кірді. Біріккен кафедра штатының ұлғаюымен және кредиттік оқыту технологиясына көшумен оны бөлу туралы шешім қабылданды. 2004 жылдың маусым айында университеттің Ғылыми Кеңесінің шешімі негізінде "Менеджмент" кафедрасы дербес бөлімше ретінде жұмыс істей бастады.

2000 жылдан бастап кафедраны э. ғ. д., профессор Р. К. Ниязбекова, Э. ғ. к., доцент Д. А. Құттыбаева, Э. ғ. к., доцент Л. П. Колотаева, Э. ғ. к., доцент С. А. Илашева, Э. ғ. д., профессор А. Ш. Құралбаева, Э. ғ. к., Доцент к. б. Сатымбекова басқарды.

Кафедрада мемлекеттік грант иегерлері және ҚР БҒМ "ЖОО үздік оқытушысы" атағының иегерлері Сейдахметов М.К (2013 жыл), Қыдырова Ж. Ш (2015 жыл) жұмыс істейді.

2015 жылы э. ғ. к., доцент Сейдахметов М. к. ҚР ғылым саласындағы жетістіктері үшін "Ғылымды дамытуға сіңірген еңбегі үшін" төсбелгісімен марапатталды, ал Э. ғ. к., доцент Қыдырова Ж. Ш. "Ресей жаратылыстану академиясының Ғылым және білім беру саласының еңбек сіңірген қызметкері" құрметті атағы берілді»

Кафедраның ПОҚ ғылыми жетістіктері соңғы 5 жылда айтарлықтай жоғары, 40-тан астам оқу құралдары мен монографиялар жарық көрді, импакт-факторлы журналдарда 25-тен астам мақала, ҚР БҒМ БҒСБК ұсынған журналдарда 50-ден астам мақала, алыс және жақын шетелдердегі халықаралық конференцияларда 250-ден астам мақала жарияланды.

2009 жылдан бастап ТМД жоғары оқу орындары арасындағы консорциум туралы келісім негізінде кафедра "Менеджмент" мамандығы бойынша "жобаларды басқару" және "халықаралық менеджмент"мамандандырумен магистратураның білім беру бағдарламаларын іске асыруға қатысады. Бүгінгі таңда осы бағдарлама бойынша Рудный мен НМУ-да 25 магистрант дайындалды.

Ғылыми ынтымақтастық желісі бойынша "Менеджмент және маркетинг" кафедрасы келесі жоғары оқу орындарымен байланыс жасап, ынтымақтасады:

1. Ресей Халықтар Достығы университеті (Мәскеу қ);

2. Жоғарғы Силезия экономикалық университеті (Катовице қ., Польша)

3. Новосибирск мемлекеттік университеті (Новосибирск қ.)

4. Қырғыз-Ресей Славян университеті, Б. Ельцин

Ынтымақтастық мәні: кафедраның ПОҚ біліктілігін арттыру; ПОҚ, магистранттар мен студенттердің алмасуы және тағылымдамасы; бірлескен білім беру бағдарламаларын іске асыру; бірлескен ҒЗЖ жүргізу болып табылады.

Кафедра жыл сайын ҚР БҒМ Ғылым комитетінің желісі бойынша және Түркістан облысы Ауыл шаруашылығы департаментімен жарияланған ғылыми жобалар конкурсына қатысады

Кафедрада "Стратег" СҒҚ бар-орта есеппен оның құрамында білім алушылардың жалпы контингентінің 30% - дан астамы белсенді жұмыс істейді. Студенттер түрлі конференцияларға, конкурстарға және олимпиадаларға қатысады.

Жалпы ЖОО бойынша 2013-2014 және 2015-2016 оқу жылдарында бағаланатын кафедра " М.Әуезов атындағы ОҚМУ үздік кафедрасы "номинациясында жеңімпаз атанды.

Наурыз 2024