Кафедра тарихы

«Есеп және аудит» кафедрасының тарихы

Есеп және аудит кафедрасы - Басқару және бизнес жоғары мектебінің құрамына кіретін М.Ә.Әуезов атындағы Оңтүстік Қазақстан университетінің құрылымдық бөлімшесі. «Есеп және аудит» кафедрасы 1992 жылы 7 мамырда құрылды. Кафедраны 1994-2004 жж. басқарған. Ph.D. Жақыпбеков С.Ж., 2005-2006 жж. Ph.D. Сатенов Б.И., 2006-2012 ж.ғ.к. Иманова Г.А., 2012-2016 жж. э.ғ.к., доцент Жақыпбеков Д.С., 2016-2017 ж.ғ.к. Сатымбекова К.Б. 2017-2021 жж., экономика ғылымдарының кандидаты Сейітбекова С.Т., 2021 жылдың қаңтар айынан бастап кафедраны э.ғ.к., доцент Сатымбекова К.Б. басқарады.

МИССИЯ: Біз кәсіби мамандарды дайындаймыз: бәсекеге қабілетті, құзыретті, көшбасшылық қасиеттерге ие және стратегиялық ойлауға қабілетті, экономика, қаржы менеджменті, кәсіпкерлік салаларында ұтымды басқару шешімдерін қабылдай алатын, экономикалық дамудың өзгермелі жағдайларын бағдарлай алатын.

КӨРІНІС: Кафедраның осы даму стратегиясын іске асыру нәтижесінде бухгалтерлік есеп және аудит ерекше іскерлік беделімен танылған, түлектер үшін жоғары деңгейлі дайындықты қамтамасыз ететін, ел ішінде де, шетелде де бәсекеге қабілетті кафедра ретінде көрінеді. .

МАҚСАТЫ: Кәсіби стандарттарға негізделген білім, білік, дағды және құзыреттілік деңгейімен расталған есеп және аудит саласындағы кәсіптік білім сапасын арттыру.

МІНДЕТТЕР:

- оқу жоспарына сәйкес барлық пәндер бойынша ОӘҚ дамуын қамтамасыз ету;

- жоғары ғылыми-әдістемелік деңгейде оқу сабақтарын өткізу және біліктілікті арттыру оқытушылар құрамы;

- кафедраның ғылыми-зерттеу жұмысын дамыту және жетекші жоғары оқу  орындарының түлектерін, сертификатталған мамандарын тарту практика;

- студенттер арасында тәрбие жұмысын жүргізу және кәсіптік бағдар беруді жандандыру;

- түлектерді жұмысқа орналастыруға көмек және т.б.

Мамандарды дайындау келесі білім беру бағдарламалары бойынша жүргізіледі:

• 6В04130 «Есеп және аудит» білім беру бағдарламасы бойынша  бакалаврлар
  • 7М04130 «Есеп және аудит» мамандығы бойынша магистрлер (ғылыми-педагогикалық)
  • 7М04132 «Есеп және аудит» мамандығы бойынша магистрлер (бейіндік бағыт)
  • 8D04130- Есеп, аудит және менеджмент (Докторантура).

Кафедраның оқу үрдісіне жоғары дәрежелі оқытушылар - ғылым докторлары мен профессорлар, ғылым кандидаттары мен тәжірибелі мамандар тартылады. Қазіргі таңда кафедрада э.ғ.д., профессор.,ҚР Білім беру ісінің құрметті қызметкері С.Ж.Жақыпбеков, э.ғ.д., э.ғ.к. К.Б.Сатымбекова, э.ғ.к. С.Ж. Жақыпбеков, э.ғ.к., PhD Д.Е. Мыңбаева, ҚР кәсіби бухгалтерлері мен аудиторлары Ассоциациясының мүшесі Б.И.Сатенов,  э.ғ.к. Ж.К.Туребаева, э.ғ.к.   және аға оқытушылар С.С.Ахметова, Д.Б.Абдыкулова, К.А.Атенова,  В.М.Карибов, Н.Қ. Сарқұлова, Р.Ж.Тулегенова, В.Т.Тулебаева, Ж.С. Аязбекова    қызмет атқаруда.

Бухгалтер – ғасырлар бойына сақталатын мамандық. Аталған мамандық бойынша білім алу кез-келген мекемелер мен кәсіпорындарда табысты қызмет ету мүмкіндігін береді. Нарықтық экономиканың қызмет ету механизмімен байланысты пәндерді оқып үйрену, сонымен қатар бухгалтерлік есептегі халықаралық стандарттар, өндірістегі шығындар есебі, бухгалтерлік есептің салалық ерекшеліктері тәрізді проблемаларды, оқу барысында талқылау, бітіруші түлектерге мемлекеттік мекемелерде, барлық нысандағы құқықтық ұйымдарда, нарықтық құрылым бөлімдерінде, ғылыми зерттеу мекемелерінде жұмыс істеуге мүмкіндік береді.

Кафедраның кадрларды қалыптастыру аясындағы саясаты негізгі кадрлық құрамды сақтау мен жас қызметкерлерді тарту және әрбір оқытушының біліктілігін арттыруға бағытталған.

Академиялық ұтқырлық аясында басқа жоғары оқу орындарымен тұрақты байланыс орнату және олардың профессорлық-оқытушылық құрамын курстар оқуға тарту жүзеге асырылады. М.В. Ломоносов атындағы ММУ-нен э.ғ.д., профессор Суйц В.П., РХДУ-нен э.ғ.к. Петровская  М.В. дәрістер өткізді. Студенттер Ержанов С., Асенов С.Туркия еліндегі Баликесер университетінде, Кыдырбаева К., Архарова Р., Қабланова Ш. Латвия еліндегі Туриба  университетінде оқып келді.

Кафедра әрқашан өз түлектерін мақтаныш тұтады. Біздің түлектеріміз экономиканың әр түрлі салаларында  қаржы директоры, бас бухгалтер, департамент және басқарма басшысы болып, жемісті қызмет етуде.